Opony mózgowia

Mózgowie otaczają trzy opony: zewnętrzna- opona twarda, środkowa- pajęczynówka i wewnętrzna, przylegająca bezpośrednio do tkanki mózgowej.

Opona twarda

Opona twarda jest błoną włóknista, która równocześnie stanowi okostną jamę czaszki. U osobników dorosłych opona twarda jest ściśle zrośnięta z kośćmi podstawy czaszki, natomiast z kośćmi sklepienia czaszki jest połączona dosyć luźno i łatwo się od niej oddziela. Przez otwór wielki kości potylicznej opona mózgowia przechodzi do kanału kręgowego, przedłużając się w oponę twardą rdzenia. Gładka i błyszcząca powierzchnia wewnętrzna opony twardej oddzielona jest od pajęczynówki szczelinowata przestrzenią, zwaną jamą podtwardówkową. Opona oddaje wewnątrz czaszki trzy płaszczyznowate wyrostki: sierp mózgu, sierp móżdżku i namiot móżdżku. Sierp mózgu ustawiony jest w płaszczyźnie pośrodkowej, wchodzi do szczeliny podłużnej mózgu. Górny brzeg sierpa mózgu przyczepia się do wewnętrznej powierzchni powierzchni kości czaszki wzdłuż bruzdy zatoki strzałkowej, biegnąc od grzebienia koguciego do guzowatości wewnętrznej kości potylicznej. Wolny brzeg dolny nie dochodzi do ciała modzelowatego. Sierp móżdżku stanowi przedłużenie sierpa mózgu od guzowatości potylicznej do otworu wielkiego kości potylicznej. Wolny brzeg sierpa móżdżku wchodzi pomiędzy półkule móżdżkowe. Namiot móżdżku ustawiony jest prawie poprzecznie, tworząc jak gdyby dach ponad dołem czaszki tylnym. Namiot móżdżku oddziela półkule móżdżku od płatów potylicznych półkul mózgowych.

Pajęczynówka

Pajęczynówka jest cienką błoną łącznotkankową, która oddziela od opony twardej włosowatą jamą podtwardówkowa. Z położoną pod nią oponą miękką zrasta się pajęczynówka tylko na wypukłych powierzchniach zakrętów mózgowych. Nad bruzdami i szczelinami opona ta przerzuca się, nie zagłębiając się w nie, w skutek czego pomiędzy oponą miękką a pajęczynówką powstaje szereg większych i mniejszych przestrzeni, które się ze soba komunikują i w całości noszą nazwę jamy podpajęczynówkowej. Większe przestrzenie podpajęczynówkowe noszą nazwę zbiorników. Jama podpajęczynówkowa jest wypełniona płynem mózgowo- rdzeniowym.

Opona miękka

Opona miękka jest zrośnięta z powierzchnią zewnętrzną mózgu i wchodzi we wszystkie zagłębienia i szczeliny. Zawiera ona liczne naczynia krwionośne tętnicze i żylne, które wnikają do tkanki mózgowej.